Коли справа доходить до чистоти та особистої гігієни, кішка - одна з найбільш незалежних та автономних тварин. Вона дуже швидко вивчає потрібні рефлекси. Тож, найчастіше проблеми, як привчити кота до лотка, немає.

Зазвичай мама-кішка відповідальна за привчання кошеняти до чистоти, опанування ним навичок вмивання та випорожнення протягом перших 2 місяців життя. Щоб стимулювати виділення, кішка вилизує живіт та анальну область свого малюка. Через 3 тижні він починає самостійно випорожнюватися, наслідуючи свою маму. У період відлучення від грудей, близько 6 чи 7 тижнів, він очищається природним способом.

Якщо раптом мама-кішка залишить свій послід, кошеня осиротіє або його надто рано відлучать від грудей (до 8 тижнів), господарю, окрім покупки товарів для котів в інтернет-магазині Paws, доведеться самостійно привчати вихованця до лотка. У дорослому віці кота доведеться знову вчити цьому при зміні житла, що може у нього викликати стрес і дискомфорт.

Є багато причин, через які кіт може завзято уникати лотка. У цій статті будуть надані рекомендації стосовно вирішення цієї проблеми.

Як кота привчити до лотка у віці до 1 року

Якщо кошеня взяли від породистої кішки, проблем із відвідуванням туалету може не бути. Господарі беруть малюків у новий будинок віком не менше 3 місяців. За цей час мамі-кішці вдається передати всі необхідні навички, за цим і стежать заводчики.

Якщо довелося взяти додому дуже маленьке кошеня з вулиці, щоб прищепити йому охайність, спочатку потрібно заборонити бруднити ті місця, де він їсть і спить, показати, що потрібно випорожнюватись у спеціальному туалеті.

Найкращий спосіб того, як кота привчити до лотка, - розставити кілька котячих туалетів по всьому будинку чи квартирі. Після того, як кошеня почне ходити на лоток тільки в потрібних місцях, визначте, який із туалетів йому сподобався найбільше. Інші приберіть.

Важливо! Ніколи не ставте туалет для кота біля миски з їжею, напувалки та лежанки. Ідеальне місце - санвузол. Якщо у вас є кілька кішок, знадобиться кілька лотків, встановлених у різних місцях. Якщо вашому улюбленцю всього кілька тижнів, віддайте перевагу лотку з низькими краями.

Що ж до наповнювача, то необхідно правильно вибрати його текстуру та матеріал:

  • комкоподібний,
  • мінеральний,
  • рослинний наповнювач,
  • з ароматизатором чи без,
  • у гранулах,
  • у стружці,
  • подрібнена газета.

Кішці важко випорожнюватися у дуже забрудненому місці. Слідкуйте за тим, щоб лоток завжди був чистим і повним, залишайте шар наповнювача не менше 5 см. Якщо ви хочете добре очистити резервуар, просто регулярно полийте в нього гарячу воду.

Якщо ж кошеня вперто продовжує “гадити” у невідповідних місцях, у жодному разі не обробляйте їх хлоркою, нашатирним спиртом та оцтом, а використовуйте спеціальні засоби, що усувають небажані запахи. Коти мають дуже тонкий нюх. Навіть очищене, вимите дезінфікаторами, які сильно пахнуть, "місце злочину" може ще дуже довго видавати цей запах, збиваючи з пантелику тварину. Це заважатиме її привченню до лотка. Щоб прискорити цей процес, ветеринари рекомендують використовувати спеціальні засоби-атрактанти. Їх розпорошують на аркуш паперу та поміщають у лоток. Деякі виробники допускають розпилення безпосередньо на наповнювач. Запах має оновлюватися щодня. У середньому стабільні результати досягаються протягом кількох тижнів.

Як привчити дорослого кота до лотка

Більшість дорослих тварин користуються охоче своїм старим туалетом після переїзду. Але іноді буває, що навіть добре вихований улюбленець і привчений до лотка може повернутися до своїх справ у будь-якому місці нового будинку. Не хвилюйтеся! Проявивши трохи терпіння та дотримуючись кількох основних правил, ви швидко вирішите проблему, як привчити дорослого кота до лотка.

Потрібно дати тварині трохи часу, щоб звикнути до нової обстановки та почати насолоджуватися своїм простором. Деяким котам незручно ходити в туалет на відкритому майданчику, який видно з усіх боків. Отже, якщо лоток знаходиться у великому коридорі, може виникнути проблема.

Обладнайте спеціальне місце, де кіт буде їсти, затишний і відокремлений куточок, де вихованець зможе відпочивати, грати (поодинці або з вами), та окреме місце для туалету. Бажано, щоб він був розташований далеко від шуму та суєти решти будинку.

Деякий час доведеться стежити за котом і класти на лоток його кілька разів на день, особливо після їжі або пробудження після довгого сну. Це потрібно, щоб він розумів, що в цьому місці зможе займатися своїми справами в повній безпеці.

Важливо! Не можна міняти наповнювач та корм одразу після переїзду. Кішки - консерватори, вони не оцінять старання господаря. Якщо немає можливості взяти з собою старий туалет або його потрібно замінити, слід покласти в новий лоток жменю використаного наповнювача. Тварина впізнає свій запах і без проблем впорається в позначеному місці.

Як привчити вуличного кота до лотка

Щоб кіт-безхатько, якого одомашнили, зрозумів, що йому потрібно справити потребу саме в цей туалет, кладіть його туди після їжі та сну.

У лотку має бути завжди чистий наповнювач. У період звикання вихованця хтось із сім'ї завжди повинен знаходитися вдома та спрямовувати його, одночасно видаляючи випорожнення спеціальними засобами.

Якщо тварина все одно буде бруднити інші місця, не лайте і не карайте її, а скажіть тверде та авторитетне "ні". 

Покарання та погрози - не ефективний метод того, як привчити вуличного кота до лотка. Бити і кричати на кішку немає сенсу. Якщо вона побачить, що власник злиться і кричить на неї під час випорожнень, буде стримуватися, тому що боїться засмутити нового хазяїна.

Як тільки вихованець сходить у свій лоток, одразу похваліть його. Покажіть, що ви ним пишаєтеся, скажіть кілька підбадьорливих слів і погладьте його. Дайте йому трохи ласощів як нагороду!

Головне - щоб кіт був здоровим! Проблеми з лотком - перша серйозна нагода звернутися до ветеринара. Якщо доросла тварина вперто відмовляється ходити на лоток, випорожнюється на килим або на м'які меблі, це може свідчити про запалення кишечника або розвиток сечокам'яної хвороби. Маленькі кошенята та вуличні коти практично всі заражені паразитами. Тому спочатку потрібно вилікувати вихованця і лише потім уже привчати до лотка.